5.5.2023

Proč jsou virtuální asistenti budoucností moderní péče o zákazníky?

virtualni asistent - blog

Různí chatboti a voiceboti jsou již dnes standardem v komunikaci se zákazníky, stále větší prostor však dostávají v poslední době i komplexnější virtuální asistenti, kteří zvládají bez problémů nejenom běžný rozhovor v češtině, ale poznají třeba i aktuální náladu daného zákazníka, zároveň jsou v každém okamžiku 100 % spolehliví a profesionální.

V oblasti zákaznického servisu se v posledních letech objevila řada (r)evolučních technologií a novinek. To, že vás při nákupu ve vašem oblíbeném
e-shopu doprovází chatbot, jsme si již dávno jako zákazníci zvykli. Poradit vám dnes již může ovšem i konverzační voicebot a u některých moderních virtuálních asistentů ani téměř nepoznáte, že se bavíte s dobře naprogramovaným robotem.

Za takovým chytře odpovídajícím virtuálním asistentem jsou však tisíce hodin práce, protože robot musí být připraven vyhodnocovat v tisícině sekundy neuvěřitelně obrovské množství různých dat, protože bývá připojen k jednotlivým ekonomickým, účetním či objednávkovým systémům daného obchodu a následně adekvátně odpovídat na všechny možné (předpokládatelné) dotazy jednotlivých zákazníků.

V naší cloudové aplikaci Daktela nyní nově využíváme moderní nástroje umělé inteligence Coworkers.ai. Tito virtuální asistenti dnes dokážou vést s člověkem dialog na celou škálu rutinních témat, navíc dobře chápou záměr konkrétního zákazníka, se kterým komunikují. Dokážou dokonce rozpoznat i jeho náladu a také podstatu toho, co jim chce vlastně říct. 

To je dáno tím, že Coworkers vznikli v Česku, takže mají v malíčku veškerá specifika českého jazyka a poradí si třeba i s chybějící diakritikou nebo případnými vulgaritami.

Výhody využití těchto moderních virtuálních asistentů jsou jasné. I velmi zkušení operátoři zvládnou v jeden moment jen omezený počet konverzací. Moderní bot jich zvládne bez problémů tisíce. Čím víc opakujících se požadavků a dotazů je nutné vyřešit, tím užitečnějším se tento nástroj AI stává.

Navíc pomocí hlasové biometrie (sofistikovaného rozpoznávání řeči) můžete zákazníky i operátory ušetřit zdlouhavého ověřování identity. Virtuální asistenti poznají jen na základě hlasu, o koho jde, a přepojí jej na odpovídajícího pracovníka nebo na správné oddělení.

To, že mají tyto nové nástroje umělé inteligence skutečně budoucnost, potvrzuje například i aktuální průzkum agentury Gartner, ze kterého vyplývá, že se využívání umělé inteligence v komunikačních nástrojích stane v příštích několika letech hlavní investicí do zákaznické péče. A my jsem na tento trend v Daktele připraveni již nyní…