Daktela kultura

Nekada davno u jednoj maloj kancelariji blizu vas...
Sve što želite, a ne želite da znate o našoj kompaniji.
Preuzmite Daktela priručnik
Priča od Daktela
Istorija Daktele počela je oko 2001. godine kada je manji tim entuzijasta postavio svoju prvu međunarodnu češko-američku VoIP uslugu. Do 2003. godine njihova frustracija zbog korporativnih poslova navela ih je na donošenje ključnih odluka, što je rezultiralo rođenjem Daktele 2005. godine, koju su predvodili David i Richard.
Nastajući u eri digitalnih rešenja i nepouzdanog interneta, Daktela je prihvatila VoIP tehnologiju. U početku se implementacija Davidovih i Richardovih ideja suočavala sa čestim poremećajima, ali svakako je vredelo truda. U narednim godinama Daktela se etablirala kao hrabar igrač na tržištu telekomunikacija. 2009. godine stvorili smo Daktela V3. Koristeći naš SaaS model podrške i prodaje, privukli smo mnoge velike kompanije, što nas je ohrabrilo da nastavimo u ovom pravcu. Oslanjajući se na naša iskustva i povratne informacije kupaca, preduzeli smo kompletan redizajn, što je dovelo do objavljivanja Daktela V4 oko 2011. godine. Ova verzija je trajala skoro pet godina, tokom kojih je originalni sistem pozivnih centara postepeno evoluirao u višekanalni sistem za brigu o kupcima. Nakon rasta brenda Daktela u Češkoj, brend se proširio i u Slovačkoj, gde poseban entitet osnovan je 2011. godine.
2016. godine objavili smo Daktela V6, dizajniranu od temelja kao višekanalnu aplikaciju koja podržava sve komunikacijske kanale, uključujući društvene medije, i sadrži brojne module za poboljšanje mogućnosti kontakt centra. Godine 2018. David i Richard odlučili su da krenu u ciljanu globalnu ekspanziju. Sredinom 2021. godine Daktela je dobila investiciju od slovačkog fonda Sandberg Capital, ubrzavajući našu ekspanziju na strana tržišta.
Sada poslujemo u Velikoj Britaniji, Poljskoj, Mađarskoj, Rumuniji i Srbiji. Godine 2022. Daktela je stekla većinski udeo u Coworkers.ai, vodećem dobavljaču inteligentnih chatbotova i glasovnih robota na češkom tržištu. Ova akvizicija dovela je posvećen AI tim koji će kontinuirano razvijati tehnologiju usmerenu na poboljšanje operacija pozivnog centra i automatizaciju jednostavnih zadataka. Sa preko 150 zaposlenih, naš rast i globalno širenje se nastavlja.
Radujemo se čemu
Budućnost drži.
Misija od Daktela
Da bismo uspeli, moramo voditi primer.
Cilj nam je da pružimo odličnu brigu o kupcima.
To je ono što nas razlikuje od naše konkurencije, do koje je često teško čak i doći. Stvaramo zadovoljne i lojalne kupce koji neće želeti da nas napuste. Pozitivno iskustvo koje se deli putem usmena reč je najjači marketinški alat.
Svoja rešenja održavamo inovativnim, ažurnim i pratimo tržište kontakt centara.
Korišćenjem naših proizvoda kupci neće zaostati sa zastarelim rešenjima i imaće mogućnost korišćenja savremenih sredstava za komunikaciju sa njihovim kontaktima.
Ne pravimo razliku između komunikacionih kanala.
Kupac je taj koji bira kako želi da razgovara sa kompanijom, a rešenja to moraju poštovati. Naši proizvodi moraju odražavati ovu jednakost i pružiti najbolje alate našim kupcima da rade na taj način.
Veoma smo otvoreni u vezi sa integracijama.
I ne postavljamo nepotrebne prepreke svima koji žele da se povežu. Razmatrajući tehnološku izvodljivost i praktičnost, kupci moraju imati sredstva za povezivanje naše proizvode na pristupačan način kako bi ih mogli koristiti u svom ekosistemu aplikacije.
Volimo naše proizvode i verujemo da pružamo veliku vrednost našim kupcima.
Ne prodajemo tamo gde ne vidimo kako bi rešenje moglo biti korisno. Naši proizvodi rešavaju ogromne količine područja i pomažu u mnogim scenarijima na koje se fokusiramo. Mi smo najteži korisnici svih naših proizvoda i uvek treba da budu rani usvajači naših novih karakteristika i tehnologija.
I poslednje, ali ne najmanje važno...
Poštujemo naše zaposlene i partnere i fokusiramo se na razvoj njihovih veština i ličnosti. Podržavamo lični rast i iskreno interesovanje za našu stvar. Svako ko je zainteresovan za poboljšanje dobiće priliku.
Komunikacija stilu
Sledeće bi trebalo da vam pruži razumevanje kako razgovarati sa kolegama
stvoriti prijateljsko radno okruženje.
Koristite neformalni jezik.
Nemojte nikome „Zdravo, gospodine“ ili „Dobar dan, gospođo“, samo idite sa „Zdravo!“. Razgovarajte na jednostavan, jasan i direktan način. Nemojte premazati stvari korporativnim rečima. Idite pravo na stvar. Budite prilično kratki nego koristite mašte reči. Razgovarajte sa drugima kao da biste razgovarali sa svojim prijateljem.
Kada pričate ili pišete nešto To bi moglo biti korisno na međunarodnom nivou, koristite engleski.
Kako smo globalna kompanija, to je naš primarni jezik. Kada razgovarate o stvarima lokalno, slobodno koristite maternji jezik lokacije. Ponekad pomaže da bolje razumete, pa ako nešto nije jasno na engleskom, brzo prođite kroz to na svom jeziku, a zatim ga prevedite. Ipak, nepristojno je govoriti na jeziku koji neki učesnici ne bi trebalo da razumeju. Sva tehnička dokumentacija mora biti prvenstveno na engleskom jeziku. Koristite Google Translate, DeepL, Grammarli ili bilo koji drugi alat koji će vam pomoći ako se borite sa ovim.
Vrednosti Daktela
Saradnja
Da bismo ispunili našu misiju i pružili odličnu uslugu našim klijentima, cela kompanija sledi zajedničke ciljeve.
Svaka nova stvar ili problem koji treba rešiti je problem Daktela.
Ne sledite samo svoje ciljeve. Uvek razmišljajte o tome kako ono što radite pomaže drugima i šta zajedno gradimo.
Pomaganje drugima jednako je važno kao i traženje pomoći kada je to potrebno.
Pomozite jedni drugima kada je to neophodno za dobro kompanije. Svaka pomoć ili konsultacija treba da dovede do dugoročnog učenja i razvoja veština. Ne bi trebalo da bude jednokratni malter. Prihvatite informacije koje ste naučili i pokušajte da pronađete logiku u njima, tako da ne tražite dvaput potpuno istu stvar. Ne dozvolite da drugi ne uspeju. Kada vidite da je to neizbežno, čujte se i pomozite da to izbegnete.
Budite ljubazni, pažljivi i zahvalni.
Ne košta ništa prvo reći „zdravo“ i „hvala“ kada vam neko pomogne ili uradi nešto što ste tražili. Svi smo ljudi, i naravno, volimo da se prema nama postupa sa poštovanjem. Ne zaboravite da smo globalna kompanija i možda postoje kulturne razlike. Poštujte ličnosti jednih drugih. Kada želite da zaista cenite nekoga, ne oklevajte da to uradite javno. Sposobnost da se dobro govori o nekome pred drugima znak je zrele ličnosti i samopouzdanja.
Posegnite direktno ljudima koji vam mogu pomoći.
Ne komplikujte rad sa drugima tako što ćete ići odozgo nadole u organizacionoj strukturi i neka ljudi nose vaše poruke. Ako trebate da rešite nešto konkretno i jasno je ko vam može pomoći, idite do te osobe. Naravno, važno je poštovati njegovo trenutno radno opterećenje, ali to možete rešiti kada razgovarate jedni s drugima. Uvek pokušajte sami da rešite problem (uz razuman napor) pre nego što zatražite pomoć. Takođe, imajte na umu da je ponekad bolje nazvati umesto beskrajnih poruka.
Potrebno je dati povratne informacije Na konstruktivan način.
Kada imate negativno iskustvo i želite da ga podelite sa nekim, podržite ga samo teškim informacijama i podacima. Ne unosite svoju emocionalnu procenu u to. Svaki problem je rešiv, ali samo kada ga sve strane zajedno reše na način profesionalne komunikacije. O negativnim povratnim informacijama treba razgovarati u zatvorenim grupama, dok kadrovske stvari uvek treba rešavati privatno jedan na 1. Čak i kada radite sa negativnim stvarima, pokušajte da naglasite neke pozitivne aspekte. Često pitanja nisu toliko ozbiljna kada se stvari posmatraju iz perspektive.
Odložite svoj ego i budite u mogućnosti da kažete izvini.
Svi često grešimo i grešimo. Ne bojte se to priznati, ali vrlo dobro prihvatite iskrene greške drugih. U takvim situacijama fokusirajte se na rešavanje problema što je brže i efikasnije moguće. Ne radi se o tome da drugima dokažete da ste sjajni, a drugi glupi, niti o tome da krivite druge ili pronađete žrtvenog jarca. Radi se samo o rešavanju problema koji je pri ruci. Kada ne znate, jednostavno recite da ne znate, ne pronalazite beskorisne izgovore. Takođe, nemojte se ponašati iznenađeno kada neko nešto ne zna, niko ne zna sve, čak ni vi.
Šutirajte loptu, a ne igrača.
Kada se ne slažete sa nekim, fokusirajte se strogo na argumente i teške informacije. Ako ukazujete šta nije u redu, dajte izjavu samo o tome šta nije u redu i nemojte direktno ocenjivati osobu.
Vrednosti Daktela
Efikasnost
Kako poslujemo na konkurentnom tržištu, važno je da ostanemo efikasni i efikasno bez nadutosti nepotrebnim resursima.
Budite praktični i upadajte u probleme sebe.
Svi smo veoma radoznali tehnolozi, a većina naših problema odnosi se na tehnologiju. Upoznajte problem, osjetite kontekst i pokušajte da rešite problem koliko god možete. Ne bacajte sva svoja pitanja odmah na druge, pokušajte da ispitate o čemu bi moglo biti i eventualno se edukujte. Ne bojte se previše zakoračiti na nožne prste drugog, samo poštujte opšte smernice i najbolje prakse. Bolje je biti aktivan istraživač i napraviti grešku nego se plašiti svega i umesto toga ne raditi ništa. Ne skrivajte se iza složenih procesa, menadžerskih razgovora ili drugih korporativnih stvari. Samo uradite ono što treba da se uradi.
Uvek pokušajte da pronađete nove načine da poboljšate stvari i ne držite se „starih načina“.
Samo zato što smo nešto radili već duže vreme ne znači da je to pravi način. Uvek ima prostora za poboljšanje i trebalo bi da nastojimo da stvari postanu bolje i efikasnije. Ako vidite nešto što je neefikasno i uticajno, budite proaktivni i pomozite svima nama da to učinimo boljim. Inovacija je snaga napretka.
Potrošite novac na stvari koje su zaista važne.
Pokušajte da rukujete Daktelinim novcem kao da su vaši. Ne trošite ga na stvari na koje ih sami ne biste potrošili. Svaki evro mora biti nekako zarađen, pa razmislite kako će se investicija u trošak vratiti. Nije problem trošiti novac na stvari koje imaju odgovarajuću vrednost, samo je važno biti siguran u to.
Najjednostavnije rešenje je obično najbolje.
Kada rešavate problem, pokušajte da rešenje učinite što jednostavnijim. Ne komplikujte stvari i gradite veoma složenu arhitekturu samo da biste rešili nešto sa malim uticajem. Jednostavna rešenja se lako održavaju. Većina troškova dolazi od održavanja, a ne od početnog razvoja. Imajte to na umu kada nešto gradite. Koristite pristup „Minimalna održiva promena“ kada ima smisla. Velika vrednost se često može postići uz vrlo malo rada. Nije uvek potrebno ići na 100% savršenstvo. Kada dizajnirate podešavanje nekoliko sistema, kreirajte što je moguće manje elemenata i ne stvarajte proksije koji rade vrlo malo. Bolje je biti otvoreniji nego imati više elemenata koji mogu propasti i komplikovati promene.
Ponovite da biste pronašli najbolje rešenje.
Prva verzija obično nije najbolje rešenje, ali zato je prva. Dobijte rezultate što je pre moguće uz najmanje potrošenih resursa. Kada se dokaže vrednost ranih verzija, ponavljajte češće da biste prilagodili rešenje. Nakon nekoliko ponavljanja, otkrićete da ste rešili probleme na koje niste ni pomislili na početku. Niko nije u stanju da napravi nešto savršeno u prvom pokušaju. Sve što je sjajno izgrađeno je na iskustvima stečenim tokom procesa izgradnje.
Domaćini sastanaka koji su značajni i imati prave ljude.
Pripremite sastanak sa dnevnim redom priloženim pozivu za sastanak. Kada mislite da neko ne mora nužno biti tamo, postavite ga kao opcionalni. Svaki sastanak treba da ima jasan cilj i da sledi princip 5 Ps.
Ako postoji alat za to, koristite ga.
Mi smo tehnološka kompanija i trebalo bi da efikasno koristimo najnoviju dostupnu tehnologiju. Ne oklevajte da koristite alat koji će ubrzati vaš rad. Ponekad će trošenje nekoliko dolara uštedeti mnogo novca na drugim unutrašnjim resursima. I često niste prva osoba na svetu koja pokušava da reši određeni problem. Pogledajte i učite iz javnih informacija i iskustava drugih ljudi pre nego što uđete u njih. Eksperimentišite sa novim stvarima i podelite znanje sa drugima. I brzo ne uspevaju.
Vrhunska uloga u kompaniji
Kao nadređenog, vaša uloga može biti, u nekim slučajevima, malo drugačija. Sledeći principi bi trebalo da vam kažu šta se očekuje od te uloge u Dakteli.
Uverite se da vaš tim radi kao deo kompanije.
Morate osigurati operativnost vašeg tima sa ostatkom kompanije. Definišite svoj tok rada, timske uloge i metodologiju rada kako biste osigurali da je vaš dnevni red pokriven. Vaš tim mora blagovremeno odgovoriti na zahteve drugih timova. Ovo uključuje rukovanje kartama, odgovaranje na poruke tima Slack i prvenstveno ponašanje u katastrofama.
Budite spremni na najgore
Morate osigurati da vaš tim zna kako da se ponaša u slučaju velikog incidenta i da zna sve potrebne hitne procedure. Trebali biste biti vodeći deo toga i znati kako da odgovorite praktično ako stvari krenu po zlu. Vodite primerom i budite u stanju da reagujete na katastrofe čak i ako ste iznenada otrgnuti od nečeg drugog. Vaši planovi za katastrofe su vaša odgovornost.
Znajte šta rade vaši ljudi
Trebalo bi da imate tehničko ili specijalizovano znanje o radu vaših timova u određenoj meri. Vi ćete odlučivati sa njihove strane i morate znati šta će te odluke značiti u njihovom praktičnom svetu. Slobodni ste da isprobate bilo koji posao ili zadatak da biste razumeli o čemu se radi. Nemojte biti samo menadžer ljudi, kopajte i naučite teške stvari.
Donosite odgovorne odluke
Trebali biste biti u mogućnosti da odlučite o mnogim stvarima, preuzmete odgovornost za te odluke i promovišete više menadžerske odluke svojim timovima. Vi ste vođa vašeg tima jer ste najpogodnija osoba za tu ulogu. Ne postoji niko drugi ko će vam reći koji je pravi način da odlučite o stvarima. Budite proaktivni i preuzmite odgovornost. Ne bacajte probleme u hijerarhiju, rešite ih na način za koji mislite da je najbolji.
Postavite način rada vašeg tima
Trebalo bi da postavite metodologiju rada vašeg tima i kako ćete voditi stvari. Dizajnirajte, definišite i implementirajte način organizacije rada za svoj tim, postavite strukturu sastanaka i posedujte sistem za pokretanje projekata tako da ćete moći da postignete rezultate.
Poslednji ali ne najmanje važno...
Daktela je prvobitno osnovana na principima dinamične, prilagodljive i transparentne kompanije, slično kao mnogi startupi u svojim ranim danima. Iako smo od tih početaka doživeli značajan rast, naša Glavni cilj je očuvanje ovog načina razmišljanja i kultura u celoj kompaniji. Nastojimo da stvorimo korisno unutrašnje okruženje sa zajedničkim ciljem: pružiti najbolji softver i alate za brigu o kupcima kako bi naši kupci mogli pružiti još bolju brigu o kupcima. Funkcionalna unutrašnja kultura ima značajan uticaj na to kako kompanija radi spolja. Nastavimo sa dobrim radom, stvaramo sjajne proizvode i nastavimo da postajemo broj jedan u jednoj kategoriji za drugom!
Pitajte bilo koga, Pitaj bilo šta...
Dok održavamo našu politiku otvorenih vrata, ne bojte se postavljati pitanja, razgovarati o idejama i iznositi teme sa bilo kojim članom tima, bez obzira organizacione strukture. Funkcionalna unutrašnja kultura ima značajan uticaj na to kako kompanija radi spolja. Nastavimo sa dobrim radom, stvaramo sjajne proizvode i nastavimo da postajemo broj jedan u jednoj kategoriji za drugom!