6.3.2023

Komunikujte se svými zákazníky zábavněji, aneb proč nezkusit Rich Business Messaging

SMS zprávy jsou dnes již spíše historickým artefaktem, v současném digitálním světě totiž vypadají trochu nudně a mají celou řadu omezení. Moderní způsob komunikace představuje naopak tzv. Rich Business Messaging, což je v podstatě interaktivní multimediální obsah v jednom chatu – tedy videa, fotografie nebo třeba barevná tlačítka s prokliky na obsah na webu.

blog_RBM_hlavní

Jednoduše vaše zprávy zákazníkům mohou již dnes vypadat jako takový malý barevný newsletter! Zaujmou tak daleko více stávajících i potenciálně nových klientů než při zaslání strohé informativní SMS.

Na druhou stranu je známá věc, že většina lidí reaguje na SMS zprávu prakticky okamžitě. To potvrzují zkušenosti našich kolegů z Coworkers.ai, kdy měl nový standard Rich Communication Services tzv. open rate neuvěřitelných 91 %. Vaše kampaně tak budou s touto technologickou novinkou daleko efektivnější a rychleji budete nacházet své zákazníky.

A jak to funguje?

RBM zprávy (Rich Business Messaging) běžící na technologii Rich Communication Services (RCS) jsou navrženy tak, aby fungovaly jako jakákoliv jiná chatovací aplikace. V telefonech s operačním systémem Android je funkce nativně podporována, adresát si proto nemusí do telefonu instalovat žádný nový software – RBM zprávu obdrží stejně jako klasickou SMS. RBM zprávy se odesílají a přijímají přes internet prostřednictvím komunikačního protokolu RCS, který běží na pozadí.

Službu Rich Business Messaging podporuje již dnes většina mobilních operátorů a výrobců hardwaru po celém světě.

blog_RBM_do_textu

Jak komunikovat přímo a v reálném čase

Zasílání zpráv přes RBM probíhá v reálném čase, což je ideální pro obousměrnou automatizovanou komunikaci mezi zákazníky a vaší firmou. Navíc můžete využít řadu možností personalizace a nasazení firemní identity přímo v profilu odesílatele. 

A jak jsme již naznačili, samotná komunikace navíc umožňuje využívat nejen texty, ale také videa, rotující nabídky, odpovědní nebo call-to-action tlačítka a další možnosti přizpůsobení, včetně interakce s ostatními aplikacemi v telefonu. 

Důležité je také to, že díky ověření odesílatele, které probíhá přímo u daného operátora, jsou v RBM zprávách eliminovány jakékoliv pokusy o spam, phishing či jiné podvodné aktivity.

Používat můžete RBM také jako kanál pro chatboty, díky tomu bude váš zákaznický servis efektivnější a ještě lepší než dosud.

Naši kolegové z Coworkers.ai vyzkoušeli, jak funguje Rich Business Messaging v praxi, když pojišťovna Kooperativa provedla průzkum spokojenosti zákazníků po telefonickém hovoru s týmem zákaznického servisu. A výsledky potvrdily vynikající parametry RBM komunikace – 91 % klientů si zprávu přečetlo, 60 % zahájilo konverzaci a 48 % klientů odpovědělo na všechny položené otázky. I to může být inspirací pro vaši firmu, abyste Rich Business Messaging také vyzkoušeli v rámci nějaké nové kampaně.