21.2.2023

Umělá inteligence pomáhá i v HR

 

HR chatbot je virtuální asistent, který dnes využívají HR oddělení větších firem stále více. Disponuje silou umělé inteligence ke konverzaci se zaměstnanci a k automatizaci HR operací, jako jsou například nábor, nástup, řízení nebo zvyšování celkové digitální zkušenosti zaměstnanců.

Pomocí HR chatbota můžete digitalizovat proces náboru zaměstnanců. Pomohou vám shromažďovat a filtrovat životopisy, hodnotit uchazeče
o zaměstnání, vybírat uchazeče na základě předem stanovených ukazatelů, sledovat průběh náboru uchazečů, plánovat pohovory, zajišťovat kariérní růst jednotlivých pracovníků, a dokonce shromažďovat zpětnou vazbu od uchazečů o zaměstnání o zkušenosti z pohovorů. HR chatbot s umělou inteligencí také automaticky shromažďuje údaje o uchazečích a poskytuje jim relevantní informace na základě často kladených otázek, což pomáhá reálně zkvalitnit náborový proces firem. HR chatbot zároveň snižuje a odstraňuje předsudky, zdlouhavou práci a zbytečné fáze procesu náboru
a nástupu zaměstnanců.

Strukturou uvítacího bota vaší společnosti pomůžete usnadnit a zorganizovat proces onboardingu pro nastupující zaměstnance. Spojte je například přímo se zástupcem personálního oddělení nebo proveďte digitální úvodní proces, který jim pomůže získat přístup ke všem dostupným datovým zdrojům. Snadno je připojíte k důležitým kanálům na firemní komunikační platformě, vysvětlíte jim firemní interní procesy a představíte je členům týmu a šéfům. Ušetříte tak spoustu času ve srovnání s fyzickým nástupním procesem a pokryjete více témat za kratší dobu. 

blog_únor_HR_1

S HR chatbotem pokryjete rutinní HR procesy, jako je správa dovolených, poskytování informací o mzdách a zásadách a automatizace zapojení zaměstnanců. Chatboty můžete využít k automatickému sledování a správě dovolených zaměstnanců, abyste usnadnili schvalovací procesy pro celou organizaci.

Místo dlouhých dotazníků zpětné vazby na konci roku využijte chatboty k proaktivnímu získávání zpětné vazby od zaměstnanců. Chatbota lze vyškolit tak, aby se při komunikaci se zaměstnanci nenuceně ptal na zpětnou vazbu, ukládal a následně analyzoval nové informace. Chatboti mohou také zapojit zaměstnance a navrhovat strategie a řešení pro zlepšení jejich pracovních podmínek. 

Jak jsme zmínili již v úvodu, HR chatboti urychlují většinu zdlouhavých HR procesů, jako jsou nábor, nástup do zaměstnání, sledování nebo vyřizování dovolených a řešení dotazů.

Často kladené dotazy můžete nahrát do svého HR chatbota s umělou inteligencí. Díky strojovému učení a zpracování přirozeného jazyka (NLP) může chatbot odpovídat na všechny dotazy 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, aniž by se unavil nebo ztrácel čas. HR chatboti tak mohou vyřizovat opakující se dotazy příchozích kandidátů a šetřit čas vašich zaměstnanců na jiné povinnosti. 

Personální chatboti ovšem mohou hrát zásadní roli při vytváření pozitivní firemní kultury. Mění a zlepšují způsob komunikace se zaměstnanci a nabízejí více než jen náhradu lidských interakcí nebo jednu z metod zvyšování automatizace.

HR týmy jsou srdcem každé organizace. HR chatboti mohou automatizovat opakující se úkoly a umožnit manažerům využít svůj čas na důležitější úkoly, které vyžadují lidský přístup a empatii.